Logo regionálního portálu regionpodebradsko.cz

Regionální zpravodajství

Klub českých turistů v Poděbradech vyráží za zážitky. Do svých řad láká i nové členy z řad veřejnosti

Alex Kusák, Poděbradský zpravodaj
středa 24.6.2026

Ilustrační foto
Autor: Pixabay

Klub českých turistů existuje v našem městě již od roku 1922. Nyní sdružuje poděbradský odbor 104 členy s věkovým průměrem 71 let. Pravidelně jednou až dvakrát týdně vyrážíme na pěší výlety do přírody a za kulturou. Trasy vycházek se většinou pohybují mezi 6 až 15 kilometry a dobře je zvládají i starší členové.

Za pestrou nabídku výletů vděčíme našim vedoucím, kteří již během prvních čtyř měsíců připravili 23 vlastních akcí s průměrnou účastí 13 osob. Hned počátkem roku jsme si několikrát vyzkoušeli chůzi po ledovce — na pochodech Tříkrálová Okoř, Zimním Polabím, a především v Brtnických ledopádech, kde jsme šplhali mezi skalami a ledovými převisy.

Jako předzvěst jara následoval masopust v kouřimském skanzenu s ukázkami tradičních činností a zvyků. Oblíbeným tématem jarních výletů jsou květiny. Prvním naším cílem byly zahrady Kinských v Kostelci nad Orlicí, koncem března jsme navštívili údolí Peklo u České Lípy s vyhlášenými koberci bledulí a květen je vyhrazen tradičně Chotuci s porosty vstavačů a kamejek.

V našich výletech nesmí samozřejmě chybět ani rozhledny. Dosud jsme navštívili kovovou rozhlednu Vinice v Úvalech, Korunku u Černošic a malou rozhlednu v Roudnici n. L. Ve městech jsme prozkoumali muzea v Jilemnici, v Nové Pace, v Nymburce (tady musíme pochválit velmi pěknou novou expozici) a nově upravené muzeum Čtyřlístku v Doksech.

V Kolíně jsme po přírodní procházce naučnou stezkou Borky pokračovali na středověkou věž Práchovnu a skončili jsme ve Starých lázních. O historii objektu a jeho rekonstrukci nám podal informace současný majitel.

Na konci března jsme využili zahájení lodní plavby po Labi na trase Ústí n. L. Hřensko. Tento atraktivní způsob dopravy vyzkoušeli naši členové již loni a rádi si ho zopakovali. V dubnu jsme putovali po stopách praotce Čecha na Říp, jiný výlet nás zavedl k Havlovu Hrádečku. Do konce dubna jsme ještě stihli vycházku z Lázní Mšeno do Grada a pěknou trasu v okolí Špindlerova Mlýna.

Pěší výlety doplňujeme i pobytovými zájezdy, na letošní rok máme zatím naplánované čtyři: Vysoké Tatry, Velké Losiny (jaro a podzim) a Úštěk.

V květnu jsme v rámci zahájení Poděbradského kulturního léta zorganizovali nejen pro naše členy okruh lužním lesem vhodný i pro kočárky, méně pohyblivé osoby a vozíčkáře.

Účastníci našich akcí oceňují, že turistika jim nejen pomáhá udržovat fyzičku, ale mohou díky ní překonávat osamělost, nacházet nové přátele a získávat nové zážitky v kolektivu stejně naladěných lidí.

O tom, že naše činnost stále přitahuje nové zájemce, svědčí fakt, že za první čtyři měsíce roku 2026 se do našeho odboru přihlásilo 14 nových členů. Jsme rádi, že díky podpoře města Poděbrady můžeme nabízet i vzdálenější cíle a vícedenní akce. Naše výlety jsou otevřené i ostatním zájemcům z řad veřejnosti.

V případě trvalejšího zájmu vás rádi uvítáme v našich řadách jako nové členy. Bližší informace najdete na naší webové stránce: https://kctpodebrady.sokct.cz

 

Článek byl převzat se souhlasem vydavatele z Poděbradského zpravodaje. Titulek je redakční. Fotografie je ilustrační. 

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete. Čím více hvězdiček, tím lépe.